Beskid Sądecki - miejsca które warto zobaczyć

Tylicz leży na terenie Beskidu Sądeckiego, górskiego pasma na południu Polski. To miejsce dla tych, którzy szukają wyciszenia, zwolnienia tempa oraz kontaktu z naturą. O wyjątkowości tego miejsca świadczą liczne unikalne miejscówki – ciągnące się górskie panoramy, liczne trasy na spacer czy rower a także Krynica Zdrój – uzdrowisko, w którym od lat czerpie się z dobrodziejstw natury.

To miejsce, w którym można się zaszyć jak i dobrze bawić. Jakie konkretnie atrakcje kryje w sobie Beskid Sądecki?  

Beskid Sądecki – wzgórza warte zdobycia 

Skoro pasmo górskie, to są i liczne wzniesienia. Znane z urokliwych, ale wymagających tras oraz pięknych widoków. A także atrakcji stricte turystycznych. 

Jaworzyna Krynicka – 1114 m

To bodaj najbardziej znany szczyt w Beskidzie Sądeckim. Na górę wiodą wytyczone trasy piesze, co trwa około 2 godziny. Dostać się tam można także kolejką gondolową, a po zboczach Jaworzyny wiodą liczne trasy narciarskie. To znane centrum sportów zimowych, a cały rok podziwiać można niezapomniane widoki z Wieży Widokowej umożliwiającej spacer pośród koron drzew.

Radziejowa 1266 m

Radziejowa jest nie tylko dobrze znana turystom, ale także jest w Beskidzie Sądeckim najwyższym szczytem. Należy do Korony Gór Polski, co czyni ją pożądanym celem wypraw górskich dla amatorów tego rodzaju sportów. Szczyt jest gęsto zalesiony, ale nie oznacza to, że unikniemy pięknych widoków – także i tutaj znajduje się wieża widokowa. Dróg dojścia na górę jest sporo, ale dla początkujących zalecany jest najłatwiejszy i najkrótszy szlak z Przełęczy Obidza (930 m).

Polana Litawcowa 938 m

Maszerując na Radziejową wspomnianym szlakiem z Przełęczy Obidza, mijamy Polanę Litawcową. Cudnie widać tu Pieniny i Tatry. Nie sposób tu nie zatrzymać się, choć na chwilę. Można usiąść i godzinami cieszyć wzrok tym widokiem. To także wymarzona miejscówka dla fotografów.

Eliaszówka 1023 m

Eliaszówka to szczyt, który leży dokładnie na granicy polsko – słowackiej. Nasi południowi sąsiedzi nazywają go najwyższym wierzchołkiem w Górach Lubowelskich – po polskiej stronie tego określenia używa się znacznie rzadziej. Wędrówkę na szczyt nagradza panorama okolicznych pasm górskich widocznych z wieży widokowej. Dostrzec tam możemy Pasmo Jaworzyny, Pasmo Radziejowej a także Tatry. Do dyspozycji turystów jest wiata turystyczna oraz miejscówka na ognisko.

Przełęcz Żłobki 1104 m

Tatry doskonale też widać z Przełęczy Żłobki. Jest ona dokładnie pomiędzy Radziejową i Wielkim Rogaczem. Podobnie jak Polana Litawcowa, powinni zajrzeć tu piesi podróżnicy jak i amatorzy ładnych fotek.

Góra Krzyżowa 812 m

Szczyt leżący tuż obok słynnego uzdrowiska. Na górę dostać można się kolejką krzesełkową albo udać się pieszo szlakiem żółtym. Pierwsza wędrówka to około 45 – 60 min. Na górze czeka na nas piękna panorama miasteczka a także widok Góry Parkowej, Gór Leluchowskich czy odleglejsze szczyty Beskidu Niskiego.

Góra Parkowa 742 m

Kolejny szczyt obok Krynicy – Zdrój. Tym samym często udają się tam na spacer kuracjusze i odwiedzający miasto. Dojść na górę można na różne sposoby, ale warto skorzystać z dwóch wytyczonych szlaków turystycznych. Można też skorzystać z kolejki linowo – terenowej, która wyrusza z krynickiego deptaku i wiedzie na sam szczyt.

Schroniska PTTK – Przehyba, Bacówka

Polskie góry to i schroniska PTTK. Nie brakuje ich w Beskidzie Sądeckim. Takie jak chociażby mieszczące się u podnóża góry Przehyby (1150 m), kilkukrotnie odbudowywane. Innym niezwykle klimatycznym miejscem jest schronisko Bacówka nad Wierchomlą. Tu szczególnie czuć górski nastrój i zwyczajnie miło tam przebywać. Z obu placówek doskonale widać Tatry, choć wskazana jest dobra pogoda.

Krynica – Zdrój – uzdrowisko, lokalne centrum kultury i rozrywki

Krynica Zdrój byłaby zwykłym miasteczkiem w Beskidzie Sądeckim, gdyby nie niezwykłe bogactwo natury, jakie tam odkryto przed ponad 200 laty. Chodzi o źródła wód mineralnych, które mają szerokie działanie prozdrowotne. To, w połączeniu z czystymi górskim powietrzem, sprawiło że od pokoleń zjeżdżają się tam rzesze kuracjuszy. Pijalnie wód mineralnych, spokojna atmosfera, górskie widoki oraz liczne pensjonaty i hotele zachęcają by tu przyjechać i zregenerować zdrowie. Zresztą – Krynicę w tym celu odwiedzali chociażby Henryk Sienkiewicz czy Jan Matejko. To także lokalne centrum rozrywki i kultury – park zdrojowy na stokach Góry Parkowej, centra narciarskie, kino, Muzeum Zabawek czy Muzeum Nikifora.

Wola Krogulecka – platforma widokowa Ślimak

W Beskidzie Sądeckim są liczne wieże widokowe, ale Ślimak w Woli Kroguleckiej zdecydowanie się wyróżnia. To podłużna, o charakterystycznym kształcie platforma widokowa. Nie jest przesadnie forsowna i bez problemu można podjechać pod nią samochodem (na samą platformę wejść już musimy pieszo). Widoki są tego warte – pasmo Radziejowej, Beskid Wyspowy, Dolina Popradu, Pogórze Rożnowskie – wszystko naraz jak na dłoni.

Ogrody sensoryczne Muszyna

Muszyna to kolejne obok Krynicy górskie uzdrowisko w Beskidzie Sądeckim. Poza wszystkim, warto je odwiedzić ze względu na unikalny park sensoryczny – Ogrody Zmysłów. To propozycja dla tych, którzy w górach szukają nie tylko widoków, ale także smaków, zapachów, odgłosów i dotyku natury. W Ogrodach Zmysłów wytyczono kilka stref tematycznych – oferują one bodźce oddziałujące na konkretny rodzaj zmysłów. Miejsca są tak zaprojektowane aby prowokowały – w jednym do dotykania roślin, w innym do ich wąchania, w kolejnym do skosztowania owoców, a w jeszcze innym zatrzymania się i wsłuchania w szum potoku. Wizyta w Ogrodach Zmysłów ma też walor terapeutyczny dla osób niepełnosprawnych lub zestresowanych.

Tylickie mofety – nietypowe atrakcje Beskid Sądecki

W Tyliczu, gdzie mieści się Willa u Marty, zobaczyć można rzadkie zjawisko przyrodnicze – mofety. To otwory w ziemi, z których wydobywa się dwutlenek węgla, powodując bulgotanie wody. Wygląda to bardzo efektownie a przy tym to dobre miejsce na odpoczynek. Mofety, i to największe w Polsce, są też w Jastrzębiku koło Muszyny.

Łopata Polska – na kajak i na spacer

Beskid Sądecki to nie tylko górskie wędrówki ale także miejsca na spływy kajakowe i pontonowe. Jedną z propozycji jest Łopata Polska – półwysep na rzece Poprad, w Żegiestowie. Oczywiście to także fajne miejsce na spacer.